Se cunoaşte faptul că marele patriot român, basarabeanul Constantin Stere, unul dintre artizanii Marii Uniri din 1918, este autorul romanului-fluviu "În preajma revoluţiei", roman scris in conacul familiei sale din Bucov de lângă Ploiesti, devenit Casa memorială ”Constantin şi Ion Stere” (fiul său).
Inspirat de acest titlu, cred că nu greşesc dacă afirm că românii de pe ambele maluri ale Prutului se află în preajma unui eveniment asemănător, dar paşnic: ReÎntregirea Ţării. Cu alte cuvinte, să revenim la România Mare, aşa cum era ea în 1936, atunci când C.Stere pleca în eternitate.
Şi cum altfel putea fi omagiat Stere, cu prilejul comemorării a 81 de ani de când ne-a părăsit, decât să fim alături de el, la Cimitirul "Bellu" din Bucureşti, unde îşi doarme somnul de veci, în imediata apropiere a altui basarabean, poetul Adrian Păunescu. Aici, membri ai Fundaţiei "Constantin Stere" Ploieşti (preşedinte Lia Maria Voicu), alături de personalul Muzeului "Constantin şi Ion Stere" de la Bucov, au organizat o slujbă de pomenire - cu toate rânduielile creştineşti, respectiv preot, colivă şi vin - a celui care a redactat Actul Unirii din 1918 fiind preşedinte al Sfatului Ţării, precum şi preşedinte al primului parlament al Basarabiei.
Instalat liniştit pe soclu, Stere părea interesat să afle, de la noi, realităţile de astăzi din România ruptă în două, unde românii de pe ambele maluri ale Prutului, în special tinerii din asociaţii civice şi organizaţii nonguvernamentale, alături de personalităţi din lumea culturii şi ştinţei luptă, prin acţiuni şi activităţi comune, să întâmpine anul 2018 într-o Românie reunită.
Din păcate, la realizarea acestui ideal naţional, nici Chişinăul – ocupat vremelnic de un nemernic, în persoana preşedintelui românofob Dodon, şi nici Bucureştiul nu par conectate la roata istoriei adevărate a românilor.
Cu toate acestea, Centenarul din 2018 sperăm să-l sărbătorim împreună.
Doamne, apără poporul român!
În preajma ... reunirii, alături de Constantin Stere
27 iunie 2017
- Tags:
- mare unire,
- unire,
- constantin stere,
- reintregire,
- romania mare
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare