Miercuri, 24 Ianuarie, este sărbătoare naţională, iar Ziua Unirii, care marchează, în 2018, împlinirea a 159 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române, de către domnitorul Alexandru Ioan Cuza, are o semnificaţie deosebită pentru că ne aflăm în anul Centenarului. Mica Unire a fost unul dintre paşii importanţi către reîntregirea naţională de la 1 Decembrie 1918.
Ziua Unirii va fi celebrată, la Ploieşti, printr-o serie de evenimente organizate de administraţia locală şi judeţeană. Miercuri, Sala "Marea Unire" din incinta Palatului Culturii găzduieşte spectacolul organizat, cu prilejul acestei sărbători, de Centrul Judeţean pentru Cultură Prahova. Constantin Ghinea Dumitrache şi Grupul vocal "Rapsozii Prahovei", Adela Dumitrache Dumitru şi Grupul vocal Cununiţa Muntenească", Grupul folcloric "Măgura Prahovei" din comuna Adunaţi, Cătălina Chiţimia-Ţigău şi Grupul vocal "Flori de Garofiţă", alături de soliştii de muzică folk ai Casei de Cultură Urlaţi, iau parte la spectacolul programat începând cu ora 10.00.
Tot aici se vor semna, miercuri acordurile de colaborare între Consiliul Judeţean Prahova şi Raioanele Glodeni şi Străşeni din Republica Moldova, precum şi acordul de colaborare între Primăria Păuleşti – Judeţul Prahova şi Primăria Păuleşti din Raionul Călăraşi , Republica Moldova.
Manifestări dedicate Zilei Unirii au loc, de la 10.30, şi la Colegiul Naţional "Alexandru Ioan Cuza" din Ploieşti, iar de la ora 11.30 la Muzeul naţional de Istorie şi Arheologie Prahova. În program au fost incluse alocuţiuni, depuneri de coroane, intonarea imnului naţional, iar participanţii se vor prinde în Hora Unirii, într-un gest simbolic la 159 de ani de la momentul în care aceasta a fost jucată, pentru prima dată, la Iaşi.
Hora, începută la intersecţia străzilor mari Arcu, Golia şi Talpalari, s-a cântat şi s-a dansat, apoi, la toate răspântiile şi în pieţele aşezărilor, iar de-a lungul vremii a unit milioane de oameni, în amintirea acelor vremuri şi a unuia dintre cele mai importante momente din istoria românilor.
159 de ani de la Mica Unire, sărbătoriţi şi la Ploieşti
24 ianuarie 2018
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare