Satul Viscri din judeţul Braşov, unde prinţul Charles deţine o casă veche, aşteaptă şi în acest an mii de turişti români şi străini.
Astfel, un număr de 16 familii şi-au pus casele la dispoziţia turiştilor, oferindu-le în total 105 locuri de cazare.
De asemenea, turiştii vor putea fi cazaţi chiar şi în casa prinţului Charles care are trei camere.
Caroline Fernolend, directorul Fundaţiei "Mihai Eminescu Trust" aflată sub înaltul patronaj al Alteţei Sale Regale Charles, Prinţ de Wales, a declarat pentru Agerpres că anul trecut satul Viscri a fost vizitat de 14.000 de turişti stăini.
După numărul lor, pe primul loc au fost turiştii din Franţa, urmaţi de cei din Elveţia, Austria, Anglia şi Polonia.
"Astfel de grupuri avem din două în două săptămâni de patru ani de zile. Vizitează Biserica Fortificată, Muzeul din sat, fac plimbări cu căruţa sau merg să viziteze satele din jur, Criţ, Roadeş, Meşendorf, între 7 şi 10 km de mers pe jos, nu doresc mijloc de transport. Văd satele, tradiţiile, vizitează atelierele meşteşugăreşti, stau de vorbă cu oamenii şi mănâncă preparate doar din produsele aflate în gospodăria sătenilor, pentru că vor mâncare simplă şi gustoasă", a adăugat Caroline Fernolend.
La îndemnul prinţului Charles, satul Viscri atrage mii de turişti
4 iulie 2013
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Cutremur la Teatrul „Toma Caragiu”. Andi Vasluianu, vizat de concedieri! Actorii şi angajaţii sar în apărarea directorului Mihaela Rus
-
Fost preot găsit spânzurat în podul casei
-
Sinaia, orasul cu care nu te poti plictisi! Protest împotriva abuzurilor din localitate!
-
Cristina Deleanu, actriţa născută la Ploieşti, a plecat dintre noi. O viaţă dedicată scenei şi publicului
-
Sfidare totală la Breaza. Hidro Prahova ia bani pe apă infestată, iar şeful ANPC este trimit la "treaba lui"
-
O zi pe an, şansă la vindecare, Ce se petrece la Ghighiu în Vinerea Luminată
-
Ziua Moaşei, sărbătorită cu emoţie la Maternitatea din Ploieşti
-
Prahoveni în stradă pentru reluarea turului II la prezidenţiale
-
Noapte fatală pe un drum din Prahova. Două vieţi pierdute într-un accident cumplit
-
Schimbare cu ecou la TCE Ploieşti. Directorul general se retrage strategic, pe fondul conflictului cu primăria
Anul - ediţia nr. 3752
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 18 mai 2025
Autentificare
Autentificare