Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Viitorul Voluntari - Petrolul Ploieşti 2-0

12 mai 2014

Viitorul a scăpat momentan de grijile retrogradării după ce a învins pe teren propriu, cu 2-0, pe Petrolul

Echipa antrenată de Bogdan Vintilă a ucat pe locul 13 în Liga 1, graţie golului marcat de Gavra în minutul 54. Gazdele şi-ar fi putut dubla avantajul pe tabelă, însă Tănase ('63) a fost protagonistul uneia dintre cele mai mari ratări ale campionatului. Ruşinosul titlu ar putea fi contestat, cu mari şanse de succes, de coechipierul acestuia, Băluţă ('83), care a tras în Pecanha, în situaţie de singur cu portarul. De cealaltă parte, prahovenii au rămas în inferioritate numerică din minutul 71, când Teixeira a fost eliminat pentru injurii aduse centralului.

Suporterii veniţi de la Ploieşti au plecat cu cinci minute înainte de final. A fost modul lor de a protesta împotriva evoluţiei echipei lor, pe care au acuzat-o de blat pe toată durata reprizei secunde. După cinci victorii consecutive Petrolul a pierdut în mod surprinzător în faţa Viitorului şi a cedat locul secund Astrei. Punctele cedate de ploieşteni le-au prin foarte bine puştilor lui Hagi, care au ieşit din zona retrogradării. Cu două etape înainte de final, Viitorul e pe locul 13 în Liga 1, cu 37 de puncte, cu două mai multe decât ocupanta primului loc retrogradabil (15), ACS Poli Timişoara.