Bogdan Toader, preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, şi vicepreşedintele Ludmila Sfîrloagă au participat vineri, 17 martie 2017, în localitatea prahoveană Rîfov, la dezvelirea bustului marelui voievod român, Mihai Viteazul - cel care a unit în anul 1600 cele trei provincii româneşti : Ardealul, Ţara Românească şi Moldova.
Cu această ocazie au avut loc şi alocuţiuni dedicate personalităţii domnitorului unificator, la care au luat cuvantul atât secretarul de stat în Ministerul Culturii si Identităţii Nationale, Mădălin Voicu cât şi preşedintele Societăţii Cultural-Istorice ,,Mihai Viteazul” Ploieşti, inginerul Mircea Cosma.
Preşedintele Bogdan Toader a evocat personalitatea lui Mihai Viteazul , menţionând că nu trebuie sa uităm idealul unionist pus în practică pentru prima dată de voievodul unificator, ideal ce a contribuit la desăvârşirea identităţii naţionale. Alegerea amplasării bustului domnitorului român în localitatea Rîfov nu este întâmplătoare, deoarece numele marelui voievod este legat de aceste aşezări . Astfel, în jurul anilor 1595-1596 el este prezent în zona Gherghiţa,Tîrgşorul Vechi şi Rîfov precum şi la Ploieşti, aşezare pe care a ridicat-o la rangul de târg domnesc.
Preşedintele Consiliului Judeţean, Bogdan Toader a înmânat o diplomă de excelenţă în semn de recunoaştere pentru contribuţia adusă la derularea programului aniversar ,, România 100” primarului localităţii Rîfov , Paul Costin Cazanciuc.
Evenimentul cultural de astăzi are loc în cadrul Programului Naţional ,,România 100” – program ce promovează valorile naţionale, trecutul istoric si identitatea culturala a neamului românesc. Idealurile marelui voievod unificator –Mihai Viteazul – îsi continuă mersul firesc, în fapt, Prahova considerându-l voievod legitim şi mare iubitor al acestor locuri de legendă şi eroism.
Mihai Viteazul a ajuns la Râfov!
18 martie 2017
- Tags:
- valorile,
- sfirloaga,
- personalitatii,
- national,
- secretarul,
- recunoastere,
- localitatea
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare