De la dna Laura Matei, conducătoare a Cercului de goblen care funcţionează pe lângă Muzeul de Ştiinţele Naturii - instituţie condusă de către dna Emilia Iancu - am aflat că această expozitie, deschisă vineri în impresionanta Sală a Coloanelor din Palatul Culturii, se află la cea de a XXVI-a ediţie.
Sunt expuse aprox 250 de tablouri, semnate de 13 artiste şi un sigur artist, tablori care reprezintă natură, peisaje, in general insă predomină reproducerile după tablourile unor celebrii pictori români. precum Grigorescu, Th.Aman, Luchian, Andreescu ş.a.
Goblenul este ”o artă pentru eternitate” - cum spunea cineva, tablourile putand fi transmise, intacte, de la o generaţia la alta.
Istoria goblenului se pare că incepe in Franţa, el fiind creat ca artă în manufacturile Gobelin.
Goblenul este o tapiserie realizată prin impulsurile unui ac de cusut într-o pânză specială, de obicei caroiată, fiecare impunsătură, cu dus-întors, reprezentând un punct.
Artiştii preferă să facă goblenuri după fotografii color, prelucrate in asa fel încât fiecare punct de goblen să corespundă, cât mai fidel, ca poziţionare şi nuanţe, unui pixel din fotografia-model.
Dna Mariana Brădac - lector dr.fizician la departamentul ”Informatică-matematică-fizică” din cadrul Universităţii Petrol-Gaze Ploiesti - una dintre artistele expozante, este extrem de pasionată de goblenuri, pe care le realizează acasă. ” M-am înscris la acest Club de goblen din Ploieşti acum doi ani, participând la toate expoziţiile (de primăvară şi toamnă) organizate aici, dar şi la cele găzduite de casele de cultură din Sinaia şi Buşteni. Sunt impresionată de experienţa de peste un sfert de veac in domeniu a colegelor mele: Laura Matei, Vasilica Enciu, Elena Dobrescu, Gica Muşat, Lucia Câmpeanu, Maria Şandru, Geta Vaicu, Teo Dumitrescu, Elena Popa ş.a. Remarc faptul că la şedinţele de club, fiecare dintre noi venim cu ultimul tablou realizat, inclusiv cu menţionarea surselor de unde s-au procurat materialele necesare. Suntem ca o familie!”
”Culorile Toamnei” - expoziţie de goblenuri, la Ploieşti
15 octombrie 2017
- Tags:
- sedintele,
- surselor,
- petrolgaze,
- cusut
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare