Alin Moldoveanu, primarul municipiului Câmpina, a participat la Adunarea Generală a Municipiilor din România. De altfel, edilul celui de al doilea municipiu din Prahova face parte din comitetul director al acestui organism. La întâlnirea primarilor de municipii au fost prezenţi premierul Florin Cîţu şii Cseke Attila, ministrul Dezvoltării şi Lucrărilor Publice şi Cristian Ghinea, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene
Alin Moldoveanu le-a expus reprezentanţilor Guvernului mai multe probleme întâlnite în activitatea de zi, probleme care pun de multe ori piedici primăriilor din întreaga ţară.
"Am cerut o modificare legislativă prin care cheltuielile pentru implementarea măsurilor solicitate de ISU la instituţiile publice să fie declarate eligibile. Aceste cheltuieli sunt neeligibile, adică trebuie plătite din bugetele locale şi trebuie să vă spun că sunt cheltuieli destul de mari.", a scris primarul Câmpinei pe pagina sa de Facebook.
"Am atras atenţia că în bugetul de stat nu s-au alocat bani pentru aplicarea Ordonanţei nr. 156 din 2020, prin care se puteau finanţa de la bugetul naţional 75% din cheltuielile neeligibile aferente proiectelor cu fonduri europene. De altfel, Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene nu a publicat nici până astăzi normele metodologice de aplicare a Ordonanţei 156, ceea ce ne creează probleme la nivel local.", a mai punctat Alin Moldoveanu.
Vă reamintim că de la preluarea mandatului de primar, Alin Moldoveanu a reuşit deblocarea finanţărilor europene pentru Câmpina reuşins să semneze în doar câteva luni implementarea a cinci proiecte europene.
Primarul Câmpinei la întrunirea Asociaţiei Municipiilor din România
14 iulie 2021
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare