La miezul nopţii a intrat în vigoare acciza de 7 eurocenţi la carburanţi. Astfel, toate sortimentele de benzină şi motorină vor depăşi 6 lei pe litru.
Dacă omul de rând va trebui să suporte supraacciza din propriul buzunar, transportatorii de marfă şi cei de călători vor primi ajutor din partea Guvernului. 4 din cei 7 eurocenţi vor fi returnaţi trimestrial de la stat, pe baza facturii. Chiar şi aşa, pentru unii va fi insuficient.
În total, 80 de milioane euro le va da înapoi statul companiilor de transport, în timp ce încasările pe un an din suprataxă sunt de 490 milioane de euro.
Carburanţi mai scumpi de azi
1 aprilie 2014
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Cutremur la Teatrul „Toma Caragiu”. Andi Vasluianu, vizat de concedieri! Actorii şi angajaţii sar în apărarea directorului Mihaela Rus
-
Fost preot găsit spânzurat în podul casei
-
Sinaia, orasul cu care nu te poti plictisi! Protest împotriva abuzurilor din localitate!
-
Cristina Deleanu, actriţa născută la Ploieşti, a plecat dintre noi. O viaţă dedicată scenei şi publicului
-
Sfidare totală la Breaza. Hidro Prahova ia bani pe apă infestată, iar şeful ANPC este trimit la "treaba lui"
-
O zi pe an, şansă la vindecare, Ce se petrece la Ghighiu în Vinerea Luminată
-
Ziua Moaşei, sărbătorită cu emoţie la Maternitatea din Ploieşti
-
Prahoveni în stradă pentru reluarea turului II la prezidenţiale
-
Noapte fatală pe un drum din Prahova. Două vieţi pierdute într-un accident cumplit
-
Schimbare cu ecou la TCE Ploieşti. Directorul general se retrage strategic, pe fondul conflictului cu primăria
Anul - ediţia nr. 3752
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 18 mai 2025
Autentificare
Autentificare