Oricare ar fi aptitudinile tale,cel mai important izvor de împlinire este pasiunea. Dacă iubeşti să faci ceva, vei simţi constant imboldul e a deveni mai bun în a face acel lucru.
Poţi fi creativ în orice domeniu, dar asta depinde de tine, de dorinţa ta de a face ceva diferit, ceva care să dea sens şi prospeţime lucrului bine făcut.
Dacă aş vorbi despre creativitatea şi sensibilitatea învăţătoarelor de la Colegiul Jean Monnet Ploieşti n-ar mira pe nimeni, deoarece acestea se regăsesc în structura lor sufletească şi parcă se nasc odată cu ele pentru a înflori treptat în viaţa bucherilor.
Ce este dea dreptul uimitor si cu drag de admirat este creativitatea "la coada măturii" Când folosesc expresia acesta mă refer la meseria de femeie de serviciu intr-o scoală si nicidecum nu i acord o conotaţie peiorativă.
Şcoala este şcoală cu elevi mici şi mari. Cu cei mici de tot e mai greu: una doua varsă borcănelul de la acuarele sau varsă găletuşa, câte unul vomită pentru că mami l-a obligat să mănânce repede pentru a nu întârzia. iar altii din cauza "emoţiilor" nu mai ştiu cum să folosească toaleta: La toate acestea răspunde cu promptitudine "halatul albastru"
Halatul albastru din Corpul C al CN Jean Monnet Ploieşti este mic pentru că îmbracă un om mic MARE
E MARE pentru că îi pasă dacă la WC miroase a....sau a flori de liliac. Îi pasă dacă chiuvetele sunt curate sau dacă reuşesc să sclipească ca un ochi de apă în bătaia soarelui. Îi pasă cu ce impresie pleacă oaspeţii care calcă pragul şcolii.
Clasele sunt totdeauna foarte curate si aerisite, deseori parchetul este spălat si dezinfectat. Şi dacă se întâmplă, în jurul pranzului, să fie într-o mică pauză, se tranformă imediat în dăruire, Dăruieşte atenţie şi timp celor mici: îi îmbracă cu hăinuţa, le prinde fulărelul sau le aşează în spate ghiozdănelul.
Nu este nevoie să fie rugată,îi înţelege din priviri.
Deşi sunt doar clasa pregătitoare, micuţii prinţi de la CP1 au ştiut să o caracterizeze prin propoziţii de genul: "Este o furnică..Este harnică ca o albină! Este de năpdejde"
Şi cum la iubire se răspunde cu iubire, in prima zi de după vacanţă toti copiii au ieşit din bancă să o imbrăţişeze.
Consider că alături de doamnele învăţătoare, şi ea participă în fiecare zi la bunăstarea fizică şi socială am micuţilor ce petrec patru ore ore zi în şcoala noastră
Este o prelungire a gândurilor noastre, a aptitudinilor noastre şi împreună predăm zilnic lecţii de disciplină, ordine şi curăţenie, lecţii de FRUMOS. Şi cred că cea mai importantă este aceea în care înveţi să devii OM
Vreţi să ştiţi cum se numeşte doamna albină?
O cheamă ADRIANA RĂDOI!
(Înv. Manuela GEANĂ)
Adriana Rădoi, minunea care demonstrează că "meseria e brăţară de aur"
14 iunie 2017
Din aceeaşi categorie:
Felix Grigore, managerul departamentului competiţii al FRF, singurul observator român de la EURO U21
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare