Marţi, 19 martie 2024 - 6:40:11

Pinar Karasiyaka- Asesoft Ploieşti 91-87

28 noiembrie 2013

Asesoft Ploieşti a a demonstrat, în Turcia, că joacă mai bine “afară“ decât “acasă“ în sezonul actual al Eurocup. In deplasarea de la Pinar, ploieştenii au jucat excelent, turcii fiind peste adversarii lor doar in primul sfert .

După primul sfert şi mai ales după pauza, Lee şi Marshall au făcut spectacol ducând suspansul partidei până in ultimul sfert .

La pauza a fost 21 la 18 pentru amfitrioni, iar sperantele unei victorii ale ploiestenilor erau foarte mari. Tot turcii au fost in atac si in sfertul trei, dar Marshall, Lee şi Dunn  au egalat pe tabelă: 52-52, Asesoft reuşind la jumătatea sfertului să preia conducerea pe tabelă după ce Alhaji a înscris o liberă.

Mai mult…după inlocuirea lui Burlacu cu Zekovic (capitanul era pasibil de eliminare), sârbul a reuşsit sa înscrie 7 puncte ,ducând scorul la 64-64 la intrarea in sfertul 4.

In ultimul sfert Dixon i-a readus pe turci in avantaj, inscriind de la trei puncte, acesta fiind urmat de Demir cu cinci reusite. Dupa cele trei reuşsite de la distanţă ale alb-albastrilor,cele două echipe au “cazut”, ultimul minut de joc aducând calm şi o “gură de oxygen“  celor de la Pinar.

Scor final Pinar Karasiyaka-Asesoft 91-87

Dupa acest rezultat, CSU Asesoft este obligată să invinga in toate cele trei partide  rămase de disputat. Două dintre acestea vor fi  pe teren propriu…

Scorul pe sferturi (28-18, 18-21, 18-25, 27-23)

Pinar Karsiyaka: Hersek (12p, 2rec, 1cap), Sonsirma (5rec, 2pd), Altintig (4p, 2rec, 4pd, 1x3), Koc (2p, 4pd), Dixon (28p, 2rec, 2pd, 4x3), Batista (15p, 9rec, 3pd, 2cap), Demir (13p, 2rec, 1cap), Lyons (11p, 3rec, 1x3), Diebler (6p, 2x3)

CSU Asesoft: Adamovic (8p, 4rec, 4pd, 1x3), Dunn (12p, 4rec, 2pd, 2x3), Burlacu (2p, 2rec, 1cap, 5gp), Marshall (16p, 4rec, 4pd, 1cap, 1x3), Mohammed (10p, 3re, 2pd, 1cap, 13), Tica (3p), Lee (24p, 8rec), Zekovic (12p, 3rec, 2x3)