O petiţie depusă la Curtea de Conturi pe tema încălcării legislaţiei privind transparenţa la aprobarea bugetului local al municipiului Câmpina, în februarie anul curent, a stârnit ample discuţii în sedinţa Consiliului Local. Autorul...”scrisorii” nimeni altul decât tânărul şi neliniştitul Andrei Duran, care a dus dezbaterea politică în zona răutăţii absolute, nefiind interesat niciun moment de dezvoltarea şi modernizarea Câmpinii, ci doar de blocarea proiectelor iniţiate de primarul Alin Moldoveanu. Probabil că acesta este ordinul pe partid, iar Duran, om cu multiple legături la vârful PSD Prahova, nu poate să iasă din rând!
Petiţia a ajuns de la Curtea de Conturi, iar de acolo la Administraţia Finanţelor Publice, de la ANAF la Prefectură, iar de aici la Primăria Câmpina, care a transmis-o Consiliului Local Câmpina pentru analiză.
Vorbim despre anunţul privind depunerea contestaţiilor şi propunerilor pentru bugetul local, care a avut un termen de numai zece zile, deşi legea prevede un termen de 15 zile. În realitate, consultarea publică a fost valabilă peste 20 zile, până la discutarea şi aprobarea bugetului local ce către Consiliul Local Câmpina.
Elena Moldoveanu, secretarul general al Câmpinei, a admis că a fost vorba de o eroare materială, dar a atras atenţia că şi consilierii locali greşesc în nenumărate rânduri, dar niciodată nu îşi asumă greşelile.
Spre exemplu, Valentin Creţu ( USR) a atras atenţia că hârtia de la Prefectura Prahova este datată 4 februarie 2024, deşi şedinţa de aprobare a bugetului local a avut loc pe 12 februarie. Creţu l-a întrebat ironic pe Duran dacă nu a mai făcut şi vreo altă petiţie, iar răspunsul Prefecturii e greşit. Iar secretarul general Elena Moldoveanu i-a atras atenţia consilierei PSD Livia Lupu că pe un document care poartă semnătura ei, transmis de la Spitalul Voila către Primăria Câmpina, figurează data de 17.14.2024!
Alin Moldoveanu, primarul Câmpinei, a atras atenţia că aleşii PSD nu au votat niciodată bugetul local şi au căutat permanent portiţe pentru a bloca orice investiţie.
”Nu votaţi bugetul şi căutaţi permanent să blocaţi bugetul Câmpinei, să blocaţi dezvoltarea oraşului! Prin votul dumneavoastră împotriva bugetului, votaţi şi împotriva alocaţiilor persoanelor cu handicap, a căldurii în şcoli şi spitale, a burselor pentru copii, a iluminatului public, a proiectelor cu fonduri europene! Totul doar pentru a bloca orice posibilitate de dezvoltare a Câmpinei! Eu nu sunt în campanie electorală, eu vreau să dezvolt Câmpina şi să atrag cât mai multe fonduri europene”, a spus primarul.
Nici Viorica Vane (USR) nu a fost de acord cu demersului junelui prim al PSD Câmpina. Ea a arătat că şi aleşii PMP au aceeaşi atitudine ca si Andrei Duran.
”Adevărul este că PSD şi PMP nu au votat niciodată bugetul local şi s-au opus proiectelor cu fonduri europene care aduc bani în Câmpina şi care sunt singura şansă de dezvoltare a localităţii noastre! Domnul Duran face din ţânţar armăsar”, a spus Viorica Vane.
Cu alte cuvinte, timp patru ani, la Câmpina PSD a încercat permanent să blocheze activitatea, pe motiv că „Moldoveanu nu trebuie să facă nimic”. Adică ranchiuna împotriva unui om, a dus la încercări permanente de distrugere a oricărei iniţiative benefice oraşului!
Falsitatea PSD Câmpina dusă la cote înalte de consilierul Andrei Duran!
25 aprilie 2024
Din aceeaşi categorie:
Lansare de carte la Centrul de Studii şi Cercetări Juridice şi Socio-Administrative din UPG Ploieşti
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare