Veste bună pentru şoferii care tranzitează oraşul Buşteni. A început deja montarea celor două pasarele pietonale care vor fluidiza traficul, iar vicepremierul Gabriel Oprea şi-a asumat responsabilitatea că până pe 14 august cele două pasarele să fie funcţionale.
Amplasamentul pasarelelor pietonale a fost stabilit ţinând cont de zonele cele mai favorabile din punct de vedere tehnic, al siguranţei, al utilităţii pietonale şi fluenţei traficului rutier, şi anume zona pieţei (DN 1 – km 131+200) şi zona gării (km 31+400). De asemenea, în proiect este pevăzută şi semaforizarea intersecţiilor care străbat DN 1 pe raza localităţii. Pasarelele vor fi montate provizoriu, pe o perioadă de un an de zile, până la construirea unor pasaje pietonale subterane.
"Până pe data de 15 august trebuie să avem patru pasarele. Una la Comarnic, două aici, în Buşteni, unde este cel mai important nod şi una la Azuga. Sunt nişte soluţii temporare, fiindcă aici, la Buşteni, vor fi acele soluţii definitive - pasaj subteran, dar bineînţeles necesită fonduri şi eu sunt convins că o să rezolvăm în timp şi această problemă. Urgente acum sunt aceste patru pasarele. O soluţie definitivă este autostrada, dar acum trebuie să facem această urgenţă .", a declarat vicepremierul Oprea.
"Eu m-am opus mereu la construirea acestor pasarele, dar în acest moment am găsit înţelegere la Consiliul Judeţean şi la Guvernul României să reuşim să facem două pasarele provizorii, pentru un an de zile, până la construirea celorlalte două pasaje subterane.", a spus şi primarul Emanoil Savin.
Buşteniul va avea două pasarele pietonale suspendate
5 august 2013
- Tags:
- autostrada,
- busteni,
- comarnic,
- pasaje,
- pasarele,
- primarul,
- romaniei,
- subteran,
- vicepremierul
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare