Supărarea din tabăra Lupilor Galbeni după înfrângederea de la Sibiu, s-a mai atenuat după pasul greşit făcut de U Cluj, marţi seara în faţa Astrei. Şi se vede că astrele s-au aliniat în favoarea Petrolui, pentru că pasul greşit cu Hermanstadt, a fost uitat în urma înfrângerii ruşinoase suferite de U Cluj cu Astra Giurgiu, echipă care se luptă pentru salvarea de retrogradare.
Nimeni nu a spus că petroliştii chiar nu meritau să piardă meciul de la Sibiu, iar un egal ar fi ilustrat perfect realitatea din teren. Impresionante au fost declaraţiile preşedintelui Petrolului Costel Lazăr, care demonstrează experienţa unui om de fotbal care ştie ce înseamnă lupta reală pentru promovarea în Liga 1. Lazăr a arătat că este îngrijorat, dar nu speriat, dezamăgit sau pesimist. Declaraţiile preşedintelui Petrolului au demonstrat că se pricepe la fotbal, iar rezultatul meciului U Cluj- Astra Giurgiu 1-2, au întârit spusele oficialului ploieştean. Înfrângerea unei contracandidate la promovare pe teren propriu de către o echipă care se luptă să nu retrogradeze demonstrează că punctele câştigate acasă cu echipele mici, duc spre Liga 1.
Petrolul- U Cluj este ultima etapă din anul 2021, fiind derbyul pentru promovarea în Liga 1. După ultimele rezultate, victoria Lupilor Galbeni în faţa clujenilor ar însemna promovarea fără nicio emoţie, având în vedere clasamentul. Petrolul îşi permite chiar şi un egal acasă cu U Cluj, care ocupă locul 3, iar orice punct câştigat este de bun augur. Şi totuşi, cine s-ar fi aşteptat ca Astra să realizeze surpriza campionatului?
Şi uite aşa, în ciuda unora care încă neagă realitatea, cu bune, cu rele, Petrolul va promova în Liga 1!
Petrolul, primul loc şi culoar liber spre Liga 1
30 noiembrie 2021
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare