Cu siguranţă mulţi dintre voi vreţi spune că articolul acesta este un publicitar pentru compania naţională aeriană Tarom. Cu regret vă informez că nu este aşa ceva. Este o relatare a unui eveniment care mi-a demonstrat că există OAMENI oriunde în jurul nostru, dar şi că există OAMENI şi la mii de metri atitudine.
Miercuri seara mă întorceam după o vizită la Bruxelles, la instituţiile europene, vizită la invitaţia Comisiei Europene, alături de un grup de colegi jurnalişti din presa locală din întreaga Românie. Cursa RO374 Bruxelles- Bucureşti. Unul dintre colegi a fost “binecuvântat” cu o frică de zbor care efectiv îl aducea în pragul colapsului. După o aterizare dificilă (cu turbulenţe şi o zdrăngăneală la contactul cu pista) la sosirea la Bruxelles (cu Ryanair), la zborul de întoarcere colegul nostru era deja disperat. Ca să îl ajutăm cei aflaţi în apropierea scaunului său l-am ţinut de mână la decolare, în încercarea a-l ajuta psihic şi a-i demonstra că totul este în regulă.
Teama jurnalistului (de altfel, în viaţa reală un tip extrem de bătăios şi fără prea multe frici) nu a scăpat ochiului vigilent al uneia dintre însoţitoarele de zbor. După decolare, a venit la noi şi a încercat să îi explice colegului că nu este nicio problemă, că totul este bine. Îmbărbătări insuficiente pentru un om care are fobie de zbor. Eforturile stewardesei au continuat. I-a adus un calmant, apă, iar după câteva minute a venit cu o cutie de culori, mai multe planşe şi puzzle-uri pentru a-i distrage atenţia panicardului de la zbor. Cum nu s-a lăsat calmat, l-a invitat la o plimbare în zona din faţă a avionului (acolo unde însoţitoarele de bord întâmpină pasagerii), iar după câteva minute colegul nostru s-a întors alt om. Mult mai relaxat, mai calm şi cu atacul de panică rezolvat.
Numele doamnei este MARTHA DROPOL, iar dacă zburaţi cu Tarom şi o întâlniţi salutaţi-o din partea noastră. Lucrează de 27 de ani ca însoţitoare de zbor, este un om calm, cu o voce liniştitoare şi o privire pătrunzătoare.
Iar eu, care nu am niciun fel de teamă de avioane (doar am crescut şi locuiesc la câţiva paşi de Aerodromul de la Strejnicu), recunosc că a fost cel mai plăcut şi mai relaxant zbor din viaţa mea. Şi abia aştept următoarea călătorie în care sper să o reîntâlnesc pe Martha, un OM cu majuscule, un OM cum rar întâlneşti!
Felicitări doamnă şi sunt mândră că am putut să vă întâlnesc!
PS: Pentru că am uitat să îi fac doamnei o poză, am "furat" una de pe pagina de Facebook a domniei sale
PS1. La despărţire, doamna ne-a îmbrăţişat pe fiecare dintre noi şi ne-a spus că a fost o plăcere să ne aibă pasageri. Mai rar oameni încântaţi atunci când întâlnesc atât de mulţi ziarişti.
Martha - îngerul de la Tarom
17 martie 2022
- Tags:
- martha dropol,
- tarom,
- ro374,
- bruxelles,
- bucuresti
Din aceeaşi categorie:
După ce a terminat cu Petrolul, Răchită face ordine şi la Rapid! Oare i-a trimis cv-ul lui Burleanu?
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare