A doua ediţie a festivalului de folk „Om Bun”, organizat anul trecut pentru prima dată la Breaza, a avut loc în perioada 29-31 martie 2022, sub organizarea Asociaţiei Culturale „Tatiana Stepa” NAK şi Centrului Cultural „Ion Manolescu”, Breaza.
La doar trei luni de la moartea îndrăgitului artist, Festivalul de Folk OM BUN a fost organizat în memoria lui Victor Socaciu. În cele trei zile de festival pe scenă au urcat nume sonore precum: Mircea Vintilă, Ducu Bertzi, Emeric Imre ,Laurenţiu Cazan, Ada Milea ,Cristian Buică, ECOUL, (Magda Puşcaş, Sorina Bloj, David Gabriel),Andrei Paunescu , Vali Petcu, Puiu Ivanitchi, Florin Săsărman, Cătălin Stepa, Marius Baţu sau Vlad Gălătianu.
Evenimentul, primit cu mare deschidere de publicul din Breaza, s-a desfăşurat în cadrul Primăriei Oraşului Breaza.
“La Breaza, s-au stins ultimele acorduri ale Galei Folk „Om Bun”, in memoriam Victor Socaciu! Aflat încă sub imperiul năvalnic al bogăţiei de sentimente şi trăiri acumulate în cele trei zile ale Galei, nici nu ştiu ce să remarc mai întâi! Publicul absolut excepţional care a aplaudat fiecare artist, în picioare, minute întregi, aşa cum se vede pe filmări? Organizatorii şi gazdele care, prin vocea dlui Primar al localităţii au spus ca vor, neapărat, să ducă mai departe povestea aceasta? Calitatea deosebită a sunetului? Prestaţiile artiştilor care au venit să-i aducă un omagiu cântat marelui artist Victor Socaciu? Încă nu ştiu, dragii mei! Ştiu doar, că, aşa cum au cântat la finalul poveştii, artişti şi spectatori deopotrivă, când necazuri te doboară /şi prieteni n-ai, să-ai strigi,/ ţine minte, sfârşitul nu-i aici! (Bob Dylan). Şi ar mai fi de spus cuvintele lui George Nicolescu, care n-a putut participa, dar l-a rugat pe Ducu Bertzi să ne spună dorinţa sa - să nu-l uitaţi niciodată pe Victor“, ne-a spus soţia regretatului artist Victor Socaciu.
De asemenea, primarul oraşului Breaza, Bogdan Novac, ne-a declarat: “Ne-a onorat din prima clipă desfăşurarea Festivalului de Folk „Om Bun” în oraşul Breaza. Este un mare câştig pentru viaţa culturală şi ne dorim mult ca acest festival să devină o tradiţie a oraşului. Din nefericire, anul acesta a fost un an trist pentru festival odată cu pierderea marelui artist Victor Socaciu însă spiritul său a fost prezent în cele trei seri de Festival prin emoţia transmisă de organizatori, solişti şi bineînţeles, prin publicul prezent. “
Organizatorii festivalului mulţumesc companiilor care au pus umărul pentru ca acest festival să aibă loc: NAK, Rompescaria International, Braovo India Golf, Efi Flavor Food, Medlife Spital Lotus Ploiesti, Biancospino, Cofetaria Andreea, Silkat Electric, Chic Fleuriste, Leonidas Ploiesti
„Om Bun” la Breaza! Festivalul a ajuns la a doua ediţie
7 aprilie 2022
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare