De la basarabeanul Liviu Dârjan am primit pe e-mai următorul mesaj: Aducându-ne parcă" în avanpremieră" Primăvara dinspre Răsărit, în zilele când românii sărbătoresc din nou Dragobetele, un grup de primari, în frunte cu dl. Ion Ciontoloi, preşedintele raionului CĂUŞENI, ţinut situat în sudul Basarabiei, ne-au onorat cu o scurtă vizită recreativă în judeţele Braşov şi Prahova,
Fraţii noştri de peste Prut (şi foarte aproape de Nistru) au avut parte de primiri cu adevărat "regale" ca aceea de la Castelul Peleş , din Sinaia, unde domnul primar A.I. de la Hagimuş a remarcat faptul că "Peleşul e singurul obiectiv turistic din România care, la o anumită scară, concurează splendorile întâlnite de noi la Sankt - Petersburg."
Cu aceeaşi plăcere şi interes, oaspeţii noştri au mai vizitat Prima Şcoală Românească din Şcheii Braşovului, Muzeul Reginei Maria de la Bran, cel Etnografic de la Săcele şi au făcut un scurt popas la "Festivalul clătitelor" de la Prejmer. Grupul basarabenilor s-a bucurat din plin de farmecul naturii hibernale de la Poiana Braşov, Râşnov, sau Brădet- Săcele, unde au şi înnoptat.
Sejurul s-a încheiat la Pasul istoric BRATOCEA, acolo unde s-a cântat, la 16 august 1916, tulburătoarea melodie " Treceţi batalioane române, Carpaţii", preludiu însângerat dar falnic al Mariii Uniri a tuturor românilor de la 1 Decembrie 1918, al cărei Centenar deja ne" bate la uşă".
Drum buni prieteni şi să dea bunul Dumnezeu să ne îmbrăţişăm de trei ori (Moldova, Ardealul şi Ţara Românească) şi cu alte ocazii celebrate de reîntâlnirile noastre frăţeşti.
”Din Basarabia vă scriu!...”
2 martie 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
După ce a îngropat financiar Clubul Sportiv Judeţean, Silviu Crângasu vrea (iar) la CSM Ploiesti
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
Atac la drumul mare! Mascaţii au descins în Prahova după o tâlhărie ca-n filme
-
DGASPC Prahova face angajări urgente
-
Tragedie în Prahova. Bărbat dispărut găsit mort la Boldeşti Grădiştea
-
Explozie de concedii medicale în Prahova! Zeci de mii de români „bolnavi”, dar controalele scot la iveală o realitate tulburătoare
-
Noapte de coşmar în Prahova! Furtuna a lăsat localităţi întregi în beznă şi a făcut prăpăd pe şosele
-
Filtre-surpriză la primele ore ale dimineţii! Poliţia rutieră din Prahova, în ofensivă împotriva accidentelor
Anul - ediţia nr. 3797
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 20 iulie 2025
Autentificare
Autentificare