Prahova Ploieşti a câştigat la masa verde partida cu Podgoria Vadu Săpat în urma deciziei Comisiei de Recurs de la Federaţia Română de Fotbal. Comisia FRF a explicat clar că jucătorul nu avea drept de joc şi că ar fi trebuit să existe sancţiuni şi pentru cei care au permis ca Viuleţ să intre pe teren.
Comisia de Apel a Ajf Prahova, condusă de juristul Primăriei Blejoi, marele jurist Paul Mâinea, a dat un verdict eronat, neregulamentar, în dosarul care a făcut multă vâlvă. Echipa lui Adrian Teodorescu a contestat deciziile comisiilor de la AJF Prahova, iar Prahova Ploieşti a fost reprezentată la FRF de Bogdan Filcea, cel mai experimentat jurist în sport din România.
În cele din urmă s-a făcut dreptate! Decizia Comisiei de Recurs a FRF în dosarul 89/ 2019 a fost clară de 3-0 pentru Prahova Ploieşti, oficialii FRF spunând clar că jucătorul nu avea drept de joc.
Într-o ţară civilizată, după o asemenea eroare (eroare care a dat naştere unui adevărat război în fotbalul prahovean) şeful comisiei Paul Mainea trebuia să îşi prezinte demisia sau să fie demis de către Comitetul Executiv al AJF Prahova. La fel ar fi trebuit să se întâmple şi cu Comisia de Disciplină a AJF Prahova.
Prahova Ploieşti îşi rezervă dreptul de a solicita daune morale, pentru că de la publicarea deciziei de către FRF (în luna decembrie) a tot aşteptat să primească scuze pentru eroarea produsă de un pseudo jurist angajat al unei primării. Din bun simţ, ar fi trebuit să existe scuze şi eventual o motivare a celor două decizii controversate, dictate de interese ascunse.
Dacă nu te pricepi la fotbal şi încerci să inventezi regulamente, mai bine demisionezi şi îi laşi pe cei care înţeleg fenomenul să ia decizii corecte...
Juristul Blejoiului!
17 februarie 2020
- Tags:
- jurist,
- blejoi,
- plangere,
- prahova ploiesti
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare