Un articol publicat pe un săituleţ local a inflamat din nou suporterii petrolişti. Se vorbeşte din nou despre....presupusele probleme financiare ale clubului Petrolul Ploieşti. Dacă faptul că nu au fost plătite în integralitate salariile pe luna decembrie poate fi considerată problemă financiară, ne întrebăm ce s-ar putea spune despre echipa de la Mediaş, care joacă în Liga 1, iar jucătorii nu sunt plătiţi de 7 luni? Şi asa în condiţiile în care Mediaşul primeşte fonduri de la autorităţile locale? Sau despre Academica Clinceni? Tot cu un buget generos care ar trebui virat de către Primăria din localitate?
Sau despre echipe din Liga a 2 a precum Astra (deja la un pas de faliment), Brăila sau Călaraşiul? (ultimele două tot cu finanţare din bani publici!!!)
De fapt, simulacrul de scandal are aceeaşi miză: forţarea celor de la Petrolul de a accepta un parteneriat cu primarul Andrei Volosevici şi instalarea lui Valeriu Răchită într-un post de conducere a clubului. Chiar şi perioada aleasă pentru lansarea circului este bine gândită: Volosevici taman ce a scăpat de dosarul din Justiţie, iar preşedintele Costel Lazăr are nişte probleme de sănătate care au necesitat internarea în spital. Deci, clasica reţetă de manipulare, dar prost orchestată.
Nu am cum să înţeleg disperarea de a-ţi impune prezenţa într-un anumit loc, după principiul "Dacă voi nu mă vreţi, eu vă vreu" şi nici insistenţa primarului Volosevici, abia scăpat de problemele juridice create chiar de finanţarea Petrolului.
Dar, deocamdată, actualul Petrolul Ploieşti este un club 100% privat, iar insistenţele unora sunt ignorate. Cât despre iminentul faliment...vorbim după ce echipe precum Mediaş, Clinceniul, Astra, Brăila, Dunărea Călăraşi vor reuşi să fie la zi cu plata salariilor restante....Până atunci...linişte, echipa se pregăteşte să meargă în Liga 1, după cel mai performant parcurs al echipei din ultimii 30 de ani!
Din nou despre Petrolul. Cui îi folosesc informaţiile false despre problemele financiare ale clubului?
25 ianuarie 2022
- Tags:
- fonduri,
- bani,
- petrolul,
- vivi rachita,
- costel lazar,
- fotbal
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare