CSM Ploieşti a devenit de foarte mult timp locul în care banii publici sunt aruncaţi pe fereastră. Niciunul dintre directorii care s-au perindat pe la şefia clubului sportiv aflat în patrimoniul Consiliului Local Ploieşti nu a demonstrat grijă faţă de banul public (provenit din taxele şi impozitele plătite de ploieşteni! ) şi au încheiat tot felul de contracte păguboase pentru CSM Ploieşti.
O altă risipă de bani publici (după multe altele semnalate de presa locală şi naţională) o reprezintă aducerea baschetbalistului american Kwame Donte Vaughn. În vârstă de 31 de ani, Kwame Donte Vaughn (1.91m) a sosit la Ploieşti în luna august 2021. CSM Ploieşti a plătit pentru aducerea lui în România biletele de avion, taxele de transfer, cartea verde, cazarea şi multe alte cheltuieli legate de prezenta unui jucător non-comunitar în Europa. Americanul a bifat doar patru meciuri pentru CSM Ploieşti în campionat şi a fost lăsat să plece liber de contract, după refuzul de a se vaccina.
Mai mult, CSM Ploieşti i-a mulţumit călduros americanului în comunicatul de presă în care era anunţată despărţirea cauzată de refuzul acestuia de a respecta regulile pandemice.
"Mulţumim, "K" pentru această experienţă şi baftă în carieră", a fost mesajul oficial transmis de CSM Ploieşti lui Kwame Donte Vaughn.
În ianuarie 2022, sportivul american a semnat cu echipa israeliană Maccabi Haifa şi este ciudat transferul acestuia într-un stat în care este obligatorie vaccinarea tuturor participanţilor la sporturi de performanţă. Informaţiile noastre susţin că în Israel, Vaughn s-a vaccinat şi participă fără niciun fel de probleme la toate activităţile echipei sale (antrenamente, meciuri, sesiuni de informare)
Am adresat CSM Ploieşti o solicitare în baza Legii 544 prin care cerem informaţii legate de toate cheltuielile făcute de club pentru transferul ratat al americanului. Dar probabil, aşa cum ne-am obişnuit, clubul sportiv al Primăriei Ploieşti va uita şi această solicitare într-un sertar, la fel cum a făcut cu toate cererile de acest tip depuse de publicaţia noastră (şi s-au adunat vreo 10 fără răspuns)
Alţi bani aruncaţi pe Apa Sâmbetei de CSM Ploieşti! Americanul Vaughn joacă la Maccabi Haifa, după ce a refuzat să se vaccineze în România!
3 februarie 2022
- Tags:
- kwame donte vaughn,
- baschet,
- csm ploiesti
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare