La Ploieşti a nins foarte mult în ultimele 24 ore. Este printre puţinele dăţi când pe cele mai importante bulevarde se circulă foarte bine, şoseaua fiind "la negru" (sau pe aproape).
Mâine copiii trebuie să se ducă la şcoală, că aşa a hotărât Prefectura. Din Touareg-ul prefecturii se vede că peste tot în judeţul Prahova se circulă OK. Mi se pare şi normal, când te dai pe Straße cu Touareg-ul, habar nu ai că micuţii înoată prin zăpada de pe trotuare (acolo unde există trotuare), ca să ajungă la şcoală. Când mergi pe jos "te prinzi" de realitate. Dar Prefecta Judeţului Prahova nu merge pe jos pe Straße că e o doamnă (blondă), ea merge cu touareg-ul.
De deszăpezirea trotuarelor pentru ca micuţii să ajungă la grădiniţă şi la şcoală trebuie să se ocupe locatarii / proprietarii riverani. Aşa ne-a intrat în cap de 50 ani, n-ai cum să scoţi idioţenia asta din capul autorităţilor. Nici măcar nu se concepe ca în localităţile judeţului să existe mijloace de deszăpezire a trotuarelor. Aşa am pomenit, aşa mergem mai departe!
În diverse localităţi prahovene s-au băgat bani de bani în trotuare. Spre exemplu la Ciorani, există trotuare şi rigole cum numai în ţările civilizate vezi. Mă întreb, de ce s-au băgat banii în ele, dacă la prima zăpadă sunt complet blocate. Cred că ... "doar să fie pe banii UE".
Oameni buni, treziţi-vă! Trăim în mileniul 3! Când ninge, trebuie curăţate atât carosabilul cât şi trotuarele. Când plouă, trebuie desfundate rigolele şi canalizările stradale!
Dar în România ... "merge şi aşa", mai ales dacă ai "jeep" şi te dai cu el pe Straße ...
Nu-i aşa, doamna Prefect blondă, care "te dai" cu touareg-ul?
În mileniul 3 la români "merge şi aşa"
17 ianuarie 2016
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare