Comisia de Disciplină a AJF Prahova a decis în urmă cu câteva minute să excludă echipa Brădetul Ştefeşti din Superliga B, până la finalul campionatului!
Decizia vine în urma violenţelor care au urmat meciului din etapa 23 a Superligii B Prahova, cu Unirea Teleajen Ploieşti.
Conform lui Cătălin Popescu, preşedintele Comisiei de Disciplină, decizia dură a forului vine din dorinţa de a da un semnal că violenţele nu mai sunt tolerate în competiţiile fotbalistice din Prahova.
Brădetul Ştefeşti nu era la prima sancţiune a Comisiei de Disciplină, în tur primind o etapă de suspendare în urma vandalizării maşinii unui arbitru.
De asemenea, jucătorul celor de la Ştefeşti, Chiriţă Andrei, care a provocat scandalul a fost suspendat 18 luni şi a primit o amendă de 1000 lei. Tot o amendă de 1000 lei a primit si clubul Brădetul Ştefeşti.
Şi Unirea Teleajen s-a ales cu un jucător, Postelnicu Ionuţ, suspendat pentru şase luni şi o amendă de 300 de lei (este vorba despre jucătorul care a folosit sprayul cu gaze pentru a se apăra)
La şedinţa Comisie de Disciplină au asistat şi câteva zeci de suporteri ai Petrolului Ploieşti, care au aplaudat decizia de excludere a celor de la Ştefeşti
Vă reamintim că duminică, după meciul dintre Brădetul Ştefeşti- Unirea Teleajen Ploieşti a izbucnit o bătaie generată de gazde, deşi partida se terminase cu scorul de 3-1.
Este cea de a doua echipă exclusă din Superliga B Prahova în acest sezon. Unirea Cocorăştii Colţ a fost exclusă din campionat după etapa a 17 a în şedinţa din 29.11.2018, în urma violenţelor repetate
Stiri Actuale a decis să iniţieze campania STOP VIOLENŢA!, campanie la care sperăm să ni se alăture cât mai multe echipe din fotbalul prahovean. Promitem să mediatizăm toate echipele care se vor alătura acestei campanii. De asemenea, cerem Comisiei de Disciplină de la AJF Prahova să sancţioneze drastic aceste incidente!
Brădetul Ştefeşti exclusă din Superligă de Comisia de Disciplină a AJF Prahova! Ce alte sancţiuni au fost acordate!
17 aprilie 2019
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare