Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România, Filiala “Ioan Grigorescu” Prahova, condamnă cu fermitate agresarea jurnaliştilor ploieşteni Victor Preda şi Harry Ştefan în incinta Primăriei Municipiului Ploieşti, instituţie publică în ale cărei atribuţii intră şi asigurarea siguranţei cetăţenilor.
În orice societate care se doreşte a fi una democratică, respectul pentru profesia de jurnalist şi garantarea dreptului la liberă exprimare sunt condiţii nenegociabile, iar orice atac la adresa celor care îşi desfăşoară această profesie în virtutea acestei libertăţi reprezintă, în egală măsură, un atac la dreptul fundamental al cetăţenilor de a fi informaţi.
Exerciţiul democratic nu poate fi practicat într-o formulă absolută decât prin armonizarea firească dintre libertatea de exprimare a fiecărui cetăţean cu respectarea legilor şi a dreptului la diversitatea opiniei.
Câştigarea libertăţilor şi dreptul constituţional de a fi informat şi de a informa în mod liber, neîngrădit de presiuni şi constrângeri de toate genurile, diferenţiază societatea modernă de barbaria regimului totalitar prin care, din păcate, poporul nostru a fost obligat să treacă timp de zeci de ani. Orice formă de presiune, de intimidare sau de ameninţare directă asupra oricărui cetăţean, în general, şi a reprezentanţilor mass-media, în mod special, reprezintă abateri grave sancţionate de legislaţia naţională şi europeană în vigoare.
Având în vedere gravitatea incidentului, ne adresăm pe această cale primarului municipiului Ploieşti, cerându-i să se delimiteze şi să condamne public gestul individului care a agresat şi ameninţat doi jurnalişti aflaţi în îndeplinirea atribuţiilor de serviciu la o şedinţă a Consiliului Local.
Totodată, îi cerem să ia măsuri pentru ca astfel de evenimente reprobabile să nu se mai poată produce în clădirea primăriei, iar reprezentanţii presei să-şi poată desfăşura activitatea în deplină siguranţă.
Ne adresăm totodată instituţiilor însărcinate cu respectarea ordinii şi liniştii publice, cerându-le să se autosesizeze în acest caz şi să ia toate măsurile legale împotriva celor vinovaţi.
Nu în ultimul rând, dorim să asigurăm opinia publică, pe toţi cei care ne citesc articolele şi urmăresc emisiunile noastre, că indiferent de presiunile şi ameninţările cu care avem de-a face, nu abdicăm de la principiile care ne-au determinat să slujim această profesie! Presa este un partener al autorităţii publice, chiar şi atunci când reprezentanţii puterii aflaţi temporar în poziţii decizionale nu se simt confortabil cu unele subiecte din articolele publicate de-a lungul anilor.
Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România, Filiala “Ioan Grigorescu” Prahova
UZPR Prahova condamnă agresarea jurnaliştilor ploieşteni Victor Preda şi Harry Ştefan
29 februarie 2024
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare